SINAVLAR HAKKINDA ÖNEMLİ DUYURU!!!

09 Oca

TARİH BÖLÜMÜ ÖĞRENCİLERİNE ÖNEMLİ DUYURU!
 
    Bölümümüzün vize (ara sınav) ve final sınavlarının düzgün, adaletli ve disiplin çerçevesinde yapılması amacıyla, fakülte sınav yönetmeliği ve öğrencilerimizin sınavlarda uyması gereken kurallar, fakültemiz web sayfasından ilân edilmiştir. 
Bu kurallara ek olarak, aşağıda belirtilen hususlara da öğrencilerimizin uyması gerekmektedir. Belirtilen kuralların ihlâli söz konusu olduğunda ise, ihlâli yapan öğrenci peşinen yaptığı ihlâlin sorumluluğunu yüklenmiş olarak kabul edilir ve disiplin yönetmenliğinin gerekli maddeleri uyarınca, hakkında yasal işlem yapılır.
 
1. Öğrencilerimiz sınav esnasında “CEP TELEFONLARINI” kapatmaları gerekmektedir (telefonlar sessiz, uçuş modu vs. gibi konumlara alınmayacak, kapatılacaktır) ve telefonlar kapalı bir biçimde, varsa çantalarının içine konacak; eğer çantaları yoksa üzerlerinde ve oturdukları sıranın herhangi bir yerinde bulundurulmayacak, uygun bir yere bırakılacaktır. Sınav esnasında öğrencinin üzerinde, sınavını yaptığı sıranın gözünde veya cep telefonunun konulmasının yasak olduğu belirtilen bir yerde telefon bulunması halinde -telefon kapalı olsa dahi- öğrenci sınav kurallarını ihlal etmiş sayılır ve hakkında yasal işlem yapılır.
 
2. Sınav öncesinde, esnasında ve sonrasında, sıraların üzerinde ve oturulan kısımlarda söz konusu dersle ilgili her hangi bir yazıya veya karalamaya rastlanması durumunda, sorumluluk o sıraya oturan öğrenciye aittir. Bu sebeple sınav öncesinde, öğrenci oturduğu sırayı kontrol etmeli ve temizlemelidir.
 
3. Sınav öncesinde, esnasında ve sonrasında sınıfın tek sorumlusu sınav gözetmeni olduğu için sınava giren öğrenci, sınav gözetmenin talimatlarına kesin bir biçimde uymak zorundadır.
 
4. Sınav esnasında sıranın üstünde, altında veya gözlerinde, sınava girilen dersle ilgili ya da ilgisiz herhangi bir materyal bulundurulamaz. Sıranın üzerinde sadece kalem, silgi, kalem ucu gibi kırtasiye malzemeleri bulundurulurken, kalem kutu vs. gibi malzemeler de sıraların üstünde yer almayacaktır. 
 
5. Sınav öncesinde kaban, ceket ve çanta gibi bir takım kıyafetler ve gereçler askılara asılacaktır.
 
6. Sınava giren öğrenciler, yanlarında en az bir tükenmez kalem, kurşun veya uçlu kalem ve silgi bulundurmak zorundadırlar. Söz konusu kırtasiye malzemelerinde bir eksiklik var ise, sınav öncesinde bu eksikliklerini telafi ederek sınava girmelidirler. Sınav esnasında kalem, silgi, uç vs. alışverişi yapılmasına izin verilmeyecektir.
 
      Sınavla ilgili diğer hususlar, bölümümüzce ilân edilen sınav kuralları listesinde belirtilmektedir. Yukarıda belirtilen kuralları ihlâl eden öğrencilerimiz YÜKSEKÖĞRETİM KURUMLARI ÖĞRENCİ DİSİPLİN YÖNETMELİĞİ'nin ilgili maddeleri(Madde 5[Kınama Cezası]), Madde 7[1 Yarıyıl Uzaklaştırma], Madde 8[2 Yarıyıl Uzaklaştırma]) gereğince yasal takibata uğrarlar ve haklarında cezai işlem yapılır.
                                                                
       Tarih Bölüm Başkanlığı